Japansk jordskjelv skapte isfjell ved Antarktis

Det kraftige jordskjelvet som rammet Japan i 2011, skapte isfjell så langt borte som Antarktis.

Jordskjelvet og den påfølgende tsunamien som traff Japan 11. mars 2011, fikk en tidligere svært stabil isshelf i Antarktis til å brekke opp i flere isfjell.
NASA
Jordskjelvet og den påfølgende tsunamien som traff Japan 11. mars 2011, fikk en tidligere svært stabil isshelf i Antarktis til å brekke opp i flere isfjell.

Det voldsomme styrke 9-jordskjelvet i Japan 11. mars 2011 ble også tydelig merkbart i Antarktis, hele 13 600 kilometer borte.

Jordskjelvet ble fulgt av en mektig tsunami som først herjet langs kysten av Japan og deretter i Stillehavet. Nylig har nå NASA fastslått at tsunamiens etterdønninger hadde kraft nok til at det brakk av noen enorme biter av den såkalte Sulzberger-isshelfen i Antarktis.

Det var Kelly Brunt og kollegene ved Goddard Space Flight Center som studerte satellittfotografier kort tid etter tsunamien, som er døpt Tohoku. Atten timer etter jordskjelvet kunne forskerne se at det brakk store stykker is av isshelfen, som dannet isfjell med en total størrelse tilsvarende det dobbelte av Manhattans areal. Det skapes stadig isfjell i Antarktis når brekantene kalver, men akkurat dette området har vært regnet som svært stabilt og har ikke levert isfjell på 46 år.

Målingene viste at bølgene bare var 30 cm høye da de nådde Antarktis. Men fordi bølgene igjen og igjen slo løs på den ca. 80 meter tykke is­shelfen var det nok til at den til slutt måtte gi etter.

Nye metoder mot Vestens største morder

Nytt blad: Forskere og leger utvider verktøykassen i kampen mot hjerte-karsykdommer. Les mer i nr.3.

Få et gratis prøvenummer

Gratis: Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Illustrert Vitenskap. Påmelding her

Gallup

Blogg: Video om vitenskap

Sjefredaktør gir sine anbefalinger om morsomme og tankevekkende videoer.

Følg med i Rombloggen

Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.

National Geographic

Haier eter gris på havbunnen

Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.

Bestill nå: Få valgfri pakke + ekstra premie

Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.