Dykkere finner havmenn i britisk vrak

To figurer av havmenn og et ror med utskjæringer vitner om at et engelsk skip fra 1600-tallet hadde høy status

Arkeologene fant to havmenn som ifølge folketroen holdt uværet borte.
Pa Photos/Polfoto
Arkeologene fant to havmenn som ifølge folketroen holdt uværet borte.

I et gåtefullt skipsvrak fra 1600-tallet har britiske arkeologer ved Bournemouth University gjort et oppsiktsvekkende funn.

Det omfatter to fint utskårne figurer av havmenn som forskerne tror prydet skipets akterstavn. De to overnaturlige vesenene, som ifølge folketroen varslet om faretruende uvær, er sammen med et like sjeldent 8,4 meter langt ror med treskjærerarbeider et tydelig tegn på at skipet hadde høy status.

Kanskje var det et handelsskip

Trolig ble skipet benyttet som handelsskip, noe en bestykning på bare seks kanoner kan tyde på. Det var allerede i 2004 at vraket ble påvist utenfor den britiske kystbyen Bournemouth. Forskerne henter fremdeles opp interessante funn fra vraket som ligger på sandbunn på syv meters dyp.

Hvilket land skipet kom fra, vet man ikke, men treverket var angrepet av pælemark som holder til i varmere farvann.

Nye metoder mot Vestens største morder

Nytt blad: Forskere og leger utvider verktøykassen i kampen mot hjerte-karsykdommer. Les mer i nr.3.

Få et gratis prøvenummer

Gratis: Last ned et helt nummer av Illustrert Vitenskap. Det er gratis, du må bare være registrert bruker av illvit.no.

Påmelding nyhetsbrev

Gratis nyhetsbrev fra Illustrert Vitenskap. Påmelding her

Blogg: Video om vitenskap

Sjefredaktør gir sine anbefalinger om morsomme og tankevekkende videoer.

Følg med i Rombloggen

Les hva Illustrert Vitenskaps skribenter Helle og Henrik Stub skriver om universet.

National Geographic

Haier eter gris på havbunnen

Haier er tilsynelatende villige til å gå svært langt for å få et måltid, også selv om de må ned på havbunnen.

Bestill nå: Få valgfri pakke + ekstra premie

Velg mellom GPS-klokke, værstasjon eller DVD-boks.

Gallup